Year Record Playoffs Final Record Coach
2021 8-8 Southern A #12 Seed
Round of 16: Thornton 4, SP 3 (9 inn)
 
8-9 Aceto, Ralph
2020 - COVID - No Season - Aceto, Ralph
2019 10-6 Southern A #5 Seed
Prelim: SP 8, Westbrook 2
Quarterfinal: SP 3, Massabesic 0
Semifinal: Scarborough 12, SP 0
 
12-7 Aceto, Ralph
2018 8-8 Southern A #9 Seed
Prelim: Portland 2, SP 0
 
8-9 Aceto, Ralph
2017 6-10 Southern A #10 Seed
Prelim: SP 6, Kennebunk 4
Quarterfinal: Portland 6, SP 0
 
7-11 Garrison, Alexis
2016 5-11 Southern A #12 Seed
Prelim: Windham 9, SP 0
 
5-12 Garrison, Alexis
2015 10-5 Western A #5 Seed
Prelim: Massabesic 3, SP 1
 
10-6 Garrison, Alexis
2014 12-4 Western A #4 Seed
Quarterfinal: Bonny Eagle 11, SP 7
12-5 Aceto, Ralph

 
2013 14-2 Western A #2 Seed
Quarterfinal: SP 10, Biddeford 3
Semifinal: Sanford 5, SP 1
 
15-3 Aceto, Ralph
2012 14-2 Western A #3 Seed
Quarterfinal: SP 6, Sanford 0
Semifinal: SP 8, Thornton 1
Regional final: SP 5, Scarborough 1
State Championship: Cony 2, SP 0
Western A Regional Champions
Class A State Runners-Up

 
17-2 Aceto, Ralph
2011 16-0 Western A #1 Seed
Quarterfinal: SP 11, Sanford 0
Semifinal: SP 14, McAuley 2
Regional final: Scarborough 1, SP 0
SMAA Champions
Western A Regional Runners-Up

 
18-1 Aceto, Ralph
2010 15-1 Western A #2 Seed
Quarterfinal: SP 6, McAuley 4
Semifinal: SP 7, Kennebunk 4
Regional final: SP 5, Scarborough 2
State Championship: SP 1, Bangor 0
Western A Regional Champions
Class A State Champions

 
19-1 Aceto, Ralph
2009 13-3 Western A #3 Seed
Quarterfinal: SP 3, Gorham 2 (8 inn)
Semifinal: SP 9, Thornton 0
Regional final: Scarborough 2, SP 0
Western A Regional Runners-Up
 
14-4 Aceto, Ralph
2008 13-3 Western A #8 Seed
Prelim: SP 2, Sanford 0
Quarterfinal: Deering 11, SP 3
 
14-4 Hartman, Jim
2007 14-2 Western A #3 Seed
Quarterfinal: SP 4, Bonny Eagle 3
Semifinal: SP 13, Kennebunk 0
Regional final: Scarborough 7, SP 1
Western A Regional Runners-Up
 
16-3 Hartman, Jim
2006 14-2 Western A #2 Seed
Quarterfinal: SP 3, Gorham 0
Semifinal: SP 1, Bonny Eagle 0
Regional final: Biddeford 2, SP 1
SMAA Champions
Western A Regional Runners-Up

 
16-3 Hartman, Jim
2005 13-2 Western A #3 Seed
Quarterfinal: SP 4, Biddeford 1
Semifinal: SP 1, Windham 0
Regional final: SP 1, Scarborough 0
State Championship: Messalonskee 7, SP 4
SMAA Champions
Western A Regional Runners-Up
Class A State Runners-Up

 
16-3 Hartman, Jim
2004 8-7 Western A #8 Seed
Prelim: SP 1, Sanford 0
Quarterfinal: Scarborough 3, SP 0
 
9-8 DiBiase
2003 9-7 Western A #7 Seed
Prelim: SP 7, Edward Little 2
Quarterfinal: SP 5, Portland 3
Semifinal: Scarborough 3, SP 0
 
11-8 DiBiase
2002 8-8 Western A #5 Seed
Prelim: SP 12, Deering 10
Quarterfinal: SP 2, Portland 0
Semifinal: Biddeford 4,  SP 1
 
10-9 DiBiase
2001 3-13 Western A #8 Seed
Prelim: SP 9, Lewiston 5
Prelim: Leavitt 7, SP 1
 
4-14 DiBiase
2000 5-11 None 5-11 DiBiase
 
1999 4-12 None 4-12 DiBiase
 
1998 4-12 None 4-12 DiBiase
 
1997 8-8 Western A #10 Seed
Prelim: Brunswick 6, SP 3
 
8-9 DiBiase
1996 8-8 None 8-8 DiBiase
 
1995 12-8 Western A #4 Seed
Quarterfinal: SP 10 Deering 6
Semifinal: SP 5, Lewiston 1
Regional final: Bonny Eagle 4, SP 1
Western A Regional Runners-Up
 
14-9 DiBiase
1994 11-5 Western A #4 Seed
Quarterfinal: SP 26, Deering 8
Semifinal: Portland 9, SP 4
 
12-6 DiBiase
1993 11-5 Western A #4 Seed
Quarterfinal: Massabesic 9, SP 4
 
11-6 Borelli, Roger
1992 5-11 None 5-11 Borelli, Roger
 
1991 8-8 Western A #10 Seed
Quarterfinal: Oxford Hills 9, SP 0
 
8-9 Borelli, Roger
1990 4-12 None 4-12 Borelli, Roger
 
1989 3-13 None 3-13 Borelli, Roger
 
1988 7-9 None 7-9 Borelli, Roger
 
1987 6-10 None 6-10 Borelli, Roger
 
1986 10-6 Western A #10 Seed
Prelim: SP 6, Windham 1
Quarterfinal: Deering 8, SP 0
 
11-7 Borelli, Roger
1985 10-6 Western A #8 Seed
Quarterfinal: Portland 7, SP 4
 
10-7 Nilsen, Thor
1984 9-7 None 9-7 Nilsen, Thor
 
1983 1-14 None 1-14
 
Nilsen, Thor
1982 2-14 None 2-14 Nilsen, Thor
 
1981 10-8 Semifinal: SP 2, Sanford 1 (9 inn)
Regional Final: Westbrook 4, SP 1
Western A Regional Runners-Up
 
11-9 Nilsen, Thor
1980 - Semifinal: Mt. Ararat 13, SP 5
SMAA Champions
 
- Nilsen, Thor
1979 -  None - Auger, Joyce
 
1978 16-3 Semifinal: Mt. Ararat 8, SP 5
 
16-4 Auger, Joyce
1977 - Semifinal: Rumford 18, SP 11 - Auger, Joyce